ABD’de tatil ortasında binlerce uçak seferi ertelendi

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bir yandan 19 Haziran’ın (Juneteenth) federal tatil olarak kutlanması nedeniyle seyahat yoğunluğu artarken, öbür yandan sert hava şartları ve işçi sorunu nedeniyle uçak seferlerinin iptal edilmesi düşüncelere neden oldu.

AA’nın haberine nazaran, ABD Ulaştırma Güvenlik Yönetimi’nden (TSA) yapılan açıklamada, 2021 Şükran Günü tatilinden bu yana bu hafta sonu en fazla yolcu sayısının görüldüğü belirtildi. TSA’nın bilgilerine nazaran, 17 Haziran’da 2 milyon 440 bine yakın yolcu havalimanlarındaki güvenlik taramasından geçirildi. TSA Sözcüsü Lisa Farbstein, Twitter hesabından, “Juneteenth tatili hafta sonu seyahatlerine güzel geldiniz” tabirini paylaştı.

17 HAZİRAN’DA 1500 SEFER İPTAL EDİLDİ, YAKLAŞIK 9 BİN SEFER ERTELENDİ

Öte yandan, uçak seferlerindeki iptal ve ertelemeler ise havalimanlarında kaos yarattı. Uçuşları takip eden FlightAware sitesi datalarına nazaran, 17 Haziran’da yaklaşık 1500 uçak seferi iptal edildi, 9 bine yakın sefer de ertelendi. İptal ve ertelemelere, ülkenin değişik bölgelerinde yaşanan sert hava şartları ile hava yolu şirketlerinde Covid-19 salgını ile irtibatlı işçi badiresi ve altyapı zorluklarının neden olduğu bildirildi.

Bu ortada, hava yolu şirketleri temsilcileri ile görüşen ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, hükümetin tüketici muhafaza standartlarına uymayan havayollarına karşı para cezası dahil yaptırım tedbirleri alabileceğini söyledi. Associated Press’e konuşan Buttigieg, havayollarına ABD’de Bağımsızlık Günü olarak kutlanan 4 Temmuz tatil haftası ve yazın geri kalanında seyahat aksamalarına karşı önlemli olmaları davetinde bulundu.

Özgürlük Günü olarak bilinen ve haziran ayının 19’unda kutlanan Juneteeth’in temelleri, 1863 yılında Özgürlük Bildirisi’nin yayımlanmasına ve Amerikan İç Savaşı’nın bittiği 1865 yılına dayanıyor. ABD Lideri Joe Biden, 19 Haziran’ın “federal tatil” olmasını öngören maddeyi geçen sene onaylamıştı. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.