ABD, kürtajı anayasal hak olmaktan çıkardı

ABD’de aylardır tartışılan ve birçok kentte şovlara neden olan kürtaj hakkı konusunda Yüksek Mahkeme kararını açıkladı. Yüksek Mahkemedeki 9 yargıçtan 6’sının oyu ile 1973 tarihli “Roe-Wade kararı” olarak bilinen ve ABD’de kürtajın anayasal bir hak olmasına temel teşkil eden karar iptal edildi.

Bu karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken bu bahisteki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı.

‘AÇIKÇA YANLIŞ’

Mahkemenin muhafazakar yargıçlarından Samuel Alito tarafından kaleme alınan karar görüşünde ise “Roe-Wade kararının”, “açıkça yanlış” olduğu ve kaldırılması gerektiği belirtildi.

Görüşte, Roe-Wade kararının “gerekçesinin son derece zayıf” ve “toplumsal manada ziyanlı sonuçları olduğu” tabir ediliyor. Kelam konusu metinde ayrıyeten “Kürtaj hakkının ülke tarihinde ve geleneklerinde esaslı bir yerinin olmadığı” değerlendirmesi de yer alıyor.

Öte yandan ABD Lideri Joe Biden’ın bugün karar hakkında bir konuşma yapabileceğini aktardı.

KARAR MAYISTA BASINA SIZMIŞTI

ABD’li siyasi yayın kuruluşu “Politico” mayısta kelam konusu kararı yayınlamış, Yüksek Mahkeme de haberin doğruluğunu teyit etmişti.

Amerikan medyası, Yüksek Mahkemenin bu istikamette açıklayacağı bir kararın ülkede zelzele tesiri yaratacağına ve siyasi bölünmenin daha da artacağına vurgu yapmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.