AB zorla çalıştırılanların eserlerini yasaklamayı gündemine aldı

Avrupa Birliği, zorla çalıştırılan bireylerin ürettiği eserlerin AB pazarına girmesini engellemek için bir yasa teklifi hazırladı.

Avrupa Birliği (AB), zorla çalıştırılan bireylerin ürettiği eserlerin AB pazarına girmesini yasaklamak için yasa teklifi hazırladı.

AB Kurulunun hazırladığı teklif, tüm sanayi kollarında AB iç pazarında tüketim için hazırlanan eserlerin yanı sıra ihraç edilecek ve ithal edilen tüm eserleri kapsıyor.

Komisyonun açıklamasında, “Birçok sanayi kolunda ve tüm kıtalarda 27,6 milyon kişi zorla çalıştırıldığı için bu kapsamlı yaklaşım ehemmiyet taşıyor.” denildi.

Zorla çalıştırılan bireylerin büyük çoğunluğunun özel şirketler, kimilerinin ise devletler tarafından kullanıldığı belirtilen açıklamada, “küresel ortaklarla yakın iş birliğinin” de altı çizildi.

Teklife nazaran, AB üyesi ülkeler bir eserin zorla çalıştırılan bireylerce üretildiğini soruşturmayla tespit etmesi halinde, o eseri pazardan çekme yetkisine sahip olacak. AB pazarından çekilen eserler imha edilecek.

Bu çeşit eserlerin AB hudutlarına geldiği tespit edildiğinde, AB ülkelerindeki gümrük makamlarının bunları sondan sokmama yetkisi bulunacak.

AB Kurulunun yasa teklifinin Avrupa Parlamentosu ve AB Kurulu tarafından görüşülerek kabul edilmesi gerekiyor. Teklif, kabul edilirse AB’nin resmi gazetesinde yayımlanıp yürürlüğe girdikten 24 ay sonra uygulamaya geçirilecek.

AB’nin yasa teklifinin geçmesi halinde bundan en fazla ayakkabı, kıyafet, kereste, balık ve kakao üzere eserlerin etkileneceği belirtiliyor.

Zorla çalıştırılan bireylerin ürettiği eserlerin yasaklanmasına yönelik teklif birinci olarak Avrupa Parlamentosunda gündeme gelmişti. Parlamento, zorla çalıştırılan şahıslarca üretilen yahut taşınan eserlerin AB’ye girmesinin yasaklanması davetinde bulunan karar tasarısını haziran ayında kabul etmişti.

ABD Senatosu da geçen yıl “zorla çalıştırma yoluyla üretim yapıldığı” argümanları nedeniyle Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde üretilen eserlerin ABD’ye ithalatını yasaklayan yasa tasarısını onaylamış, Çin buna reaksiyon göstermişti. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.