8 kişinin can verdiği vefat yolunda hareket yaptılar

Balıkesir-Dursunbey yolunda 8 kişinin hayatını kaybettiği kaza sonrası, Dursunbey’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ortak basın açıklaması düzenledi. Dursunbey Sivil Toplum Kuruluşları platformu ‘Ömür bitti, yol bitmedi’ diyerek yetkililere reaksiyon gösterdi.

Dursunbey ilçesinde meydana gelen ve 8 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazası sonrasında, Balıkesir-Kütahya D-230 karayolunun Naipler bölgesinde yarım kalan kavşak ile ilgili kamuoyunda çeşitli reaksiyonlar oluşmuştu. Bu yansıların akabinde ilçede faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları kazanın meydana geldiği yerde basın açıklaması yaptı.

“ONLARCA MESKENE ATEŞ DÜŞTÜ”

Dursunbey Sivil Toplum Kuruluşları Platformu sözcüsü Murat Sali yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı;

*Toplanmamızın hedefi canımızı yakan, hanelerimize ateş düşüren, daha evvel de tekraren yaşanan ve bir daha yaşanmasını istemediğimiz kazalar zincirine sebep olarak gösterilen, Dursunbey’imize has yol öyküsünü ortadan kaldırmaktır.

*Geçtiğimiz günlerde burada, ismine yol dediğimiz bu ucube yerde çok acı bir kaza meydana geldi. Bu kazada vefat eden kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz. Kederli ailelerine sabırlar, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

*Bu coğrafyada yaşayan herkes biliyor ki, bu yol kıssaları daima gündemimizde oldu. Yıllardır siyasilerimizin, lokal ve resmi idarecilerimizin, sivil toplum örgütlerimizin ve halkımızın en değerli gündem unsurlarından birisidir bu yol sorunu.

*Bu yolla ilgili çok kelamlar verildi, çok öyküler anlatıldı, tekraren teşebbüslerde bulunuldu. Çok canlarımız yandı, onlarca meskene ateş düştü, tekraren ciğerlerimiz yandı.

“YOLUMUZU BİTİRİN”

*Ulaştırma ve altyapı hususlarında çok değerli işler yapabilen, 2 yılda Çanakkale Köprüsü’nü yapabilen, Karadeniz’in sarp coğrafyasında en ücra köylere bile yol götürebilen bu devlet, 20 yılda 50 km yolu yapamaz mı? Zigana Geçidi’ni, Bolu Tüneli’ni, Sabuncubeli Geçidi’ni, denizin üstüne 5 tane asma köprüyü yapabilen devlet bizim yolumuzu bitiremez mi? Tabi ki de yapar ve bitirir.

*Bu güçlü ve esaslı devlet vatandaşını mağdur etmez, geçmişteki kadim devlet geleneğinden aldığı güçle hizmetin en düzgününü yapar.

*Biz sivil toplum kuruluşu temsilcileri olarak, ekonomik imkânlarımızla, iş makinalarımızla, kamyonlarımızla, kazmayla, kürekle, gencimizle yaşlımızla halk olarak, bir bütün halinde Dursunbey olarak bu yolun bitirilmesi için hazırız. İşte buradan haykırıyoruz, yolumuzu bitirin, yolumuzu bitirin, yolumuzu bitirin.

“SİYASİ BİLDİRİ VERME NİYETİNDE DEĞİLİZ”

*Bu aksiyonu yaparken rastgele bir siyasi bildiri verme niyetinde değiliz. Birilerini gaye göstermek üzere bir kederimiz de yok. Mahallî idarecilerimizin ve resmi yöneticilerimizin bu yol konusunda, bu uzun süreçte çok çaba gösterdiklerini biliyoruz. Her çaldıkları kapıda, her buldukları adama bu yolu hatırlattıklarını biliyoruz.

*Biz de bu aksiyonla büyüklerimize güç vermek istiyoruz. Dursunbey halkının ve tüm sivil toplum kuruluşlarının gücü ve takviyesini kendilerine sunmak istiyoruz. Çalınacak kapıları birlikte çalalım, yalvarılacak adamlara bir arada yalvaralım, yatılacak yerlerde bir arada yatalım, daima birlikte bu ayıbı temizleyelim.

DEVLET ERKANINA MEKTUP

Naipler yolunda gerçekleşen aksiyonun akabinde STK temsilcileri postane aracılığıyla Ulaştırma Bakanı, Karayolları Bölge Müdürü ve Balıkesir’in 9 milletvekiline mektup göndererek, yolun bitmesi için ricada bulundu.

Olaysız geçen aksiyon sonrası toplanan kalabalık sessiz bir halde bölgeden ayrıldı. İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.