47 ilde ‘Paravan’ operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın açıkladığı operasyon 47 ilde eş zamanlı olarak yapıldı. “Mali Suç Örgütleri”ne yönelik operasyonla sonuçlanan çalışmanın KOM daire koordinesinde 6 ay önce başladığı öğrenildi.

İl Cumhuriyet Başsavcılıkları’nın talimatlarıyla yapılan çalışmanın “Nitelikli Dolandırıcılık”“Resmi ve Özel Belgede Sahtecilik”, “Parada Sahtecilik”, “İhaleye Fesat Karıştırma”, “Vergi Usul Kanununa Muhalefet”, “Sınav Usulsüzlükleri”, “Tefecilik (Klasik ve Pos Tefeciliği)” suçlarına yönelik olduğu belirtildi.

237 GÖZALTI

Yapılan araştırmalarda 490 şüpheli tespit eden ekipler bu sabah 47 ilde aynı anda harekete geçti. “Paravan” adı verilen çalışmada 237 şüpheli gözaltına alındı.

SİLAH, SAHTE ALTIN, ENGELLİ RAPORU

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda  3 ruhsatsız tabanca, 3 şarjör, 102 adet mermi, farklı kişiler adına düzenlenmiş 9 engelli sağlık raporu, sahte olduğu değerlendirilen çok sayıda altın ve ziynet eşyası ve çeşitli dokümanlar ele geçirildi.

HAYALİ İHRACATLA DEVLETE 125 MİLYON DOLAR ZARAR

Operasyonun İstanbul ayağında ise Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, hayali İhracat yapan bir şebekeye baskın düzenledi.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yapılan operasyonda 7 şüphelinin yakalanmasının hedeflendiği öğrenildi.

Şüphelilerin Polonya’da paravan bir şirket kurdukları belirtildi. Laleli’den gönderilen kargo ürünlerini bu şirket üzerinden ihraç edilmiş gibi gösterildiği öne sürüldü.

İddiaya göre, başkalarına ait ürünleri sahte belge düzenleyerek ihraç ediyormuş gibi gösteren şüpheliler devlette KDV farkı aldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı görevlilerinin tespitine göre şüpheliler devleti 125 milyon dolar zarara uğrattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir