101 yaşındaki eski Nazi gardiyanına 5 yıl mahpus

Mahkeme, Nazi Almanyası’nda 1942-1945 periyodunda Sachsenhausen toplama kampında misyon yaptığı sırada 3 bin 500’den fazla kişinin öldürülmesine yardımcı olmakla hatalı bularak gardiyan Josef S’ye 5 yıl mahpus cezası verdi.

Mahkeme Heyeti Lideri Udo Lechtermann, sanığın 3 yıl toplama kampında misyon yaptığı sonucuna varıldığını belirterek, Josef S’nin, insanların kitlesel olarak öldürülmesini, isteyerek desteklediğini söz etti.

Josef S, Ekim 2021’de başlayan ve yaklaşık 9 ay süren davada, toplama kampında vazife yaptığını reddetmiş, kelam konusu devirde Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin Pasewalk kenti yakınlarında tarım personeli olarak çalıştığını savunmuştu.

Josef S’nin toplama kampında çalıştığını kanıtlamak için dokümanlar sunan savcılık, sanığın 5 yıl mahpus cezası verilmesini talep etmişti. Gardiyanın avukatları ise müvekkilinin beraatını istemişti.

101 yaşındaki sanığın hastalığı sebebiyle birçok kere orta verilen dava, Josef S’nin ikamet ettiği Brandenburg kentindeki bir spor salonunda yapılmış ve duruşmalar yaklaşık 2,5 saat sürmüştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.